Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
AC używanego samochodu - czy się opłaca?

Według badań przeprowadzonych w 2019 roku, aż 86 proc. gospodarstw domowych posiada przynajmniej jedno auto. Większość samochodów kupowanych jest z drugiej ręki – w 2018 roku zarejestrowano w Polsce ponad 865 tys. używanych samochodów osobowych. Ponad połowa z nich to samochody ponad 10-letnie. Usterka bądź wypadek dla wielu z nich oznacza poważne koszty związane z naprawami. Czy można wykupić ubezpieczenie AC dla używanego samochodu?

Kalkulator Oc ocenapolis.pl

Ile kosztuje ubezpieczenie AC używanego samochodu

Gdy bierzemy pożyczkę na zakup samochodu, to chcemy by nasz wydatek był ubezpieczony. Czy opłaca się jednak kupować ubezpieczenie AC używanego pojazdu? Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują takie produkty dla samochodów nie przekraczających od 10 do 15 lat. Jednak jeśli cena używanego auta nie przekracza 10 tys. zł, to zakup polisy za 2 tys. zł. będzie zbyt wysokim kosztem w stosunku do jego wartości.

Zapewnienie pełnego pakietu usług jest korzystne dla samochodu w wieku od 3 do 5 lat. Im nowszy pojazd tym lepiej, bo na koszt ubezpieczenia wpływa również utrata wartości samochodu w czasie. Dodatkowe 2 tys zł na nieobowiązkowe AC jest jednak stosunkowo niskim kosztem. W kryzysowej sytuacji to właśnie autocasco pomoże nam zniwelować skutki sytuacji takich jak wypadek czy kradzież auta. W przypadku samochodu wartego 50 tys, taki wydatek jest uzasadniony. Koszty te można zresztą obniżyć w prosty sposób. Np. poprzez:

 • kupno polisy w pakiecie z OC,
 • wybranie zamienników zamiast oryginalnych części podczas naprawy,
 • wybór opcji samodzielnego rozliczenia kosztów AC w wybranym przez siebie warsztacie,
 • wkład własny.

Na koszt polisy wpływa również marka samochodu. Warto o tym pamiętać i wybrać najmniej awaryjne auto. Warto zwrócić uwagę na to, które marki słyną z najlepszej sprawności po latach.

Autocasco – co obejmuje? Ogólne warunki ubezpieczenia używanego auta

W odróżnieniu od ubezpieczenia OC, Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Nietrudno jednak wyobrazić sobie nagły wypadek w trakcie podróży. Wykupione ubezpieczenie AC pomoże zmniejszyć stres związany z trudną sytuacją. Zakres ochrony AC może objąć:

 • kolizje i wypadki na drodze,
 • uszkodzenia auta przez osoby trzecie (wandalizm),
 • kradzież samochodu lub jego części,
 • zderzenia z przedmiotami, zwierzętami albo ludźmi w czasie jazdy,
 • utrata albo zniszczenie kluczyków.

Ochrona AC związana jest jednak z kilkoma warunkami. Przede wszystkim szkoda musi być zgodna z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Warto zapoznać się z OWU przed podpisaniem umowy. Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówi nam wypłacenia pieniędzy z polisy AC zazwyczaj, gdy:

 • kierowca spróbuje oszukiwać, a TU to odkryje,
 • samochód zostanie uszkodzony nie przez właściciela, a przez innego kierowcę,
 • szkoda spowoduje zanieczyszczenie środowiska,
 • samochód w trakcie szkody nie będzie posiadał ważnego badania technicznego,
 • kierowca spowodował szkodę pod wpływem alkoholu bądź narkotyków,
 • samochód nie został uszkodzony, a jedynie skradziono wartościowe przedmioty.

AC – koszt. Ile zapłacisz za ubezpieczenie używanego auta?

Składka ubezpieczenia używanego samochodu jest ustalana indywidualnie dla każdego kierowcy. Uzależnia się ją od wielu czynników – najważniejszy z nich to rok produkcji i model. Początkowo Towarzystwo Ubezpieczeniowe określi nam tzw. stawkę bazową. Wpływ na jej wysokość ma:

 • historia ubezpieczenia AC,
 • marka samochodu,
 • wiek pojazdu,
 • wiek właściciela auta,
 • suma ubezpieczenia,
 • zakres ochrony,
 • miejsce zarejestrowania samochodu,
 • sposób rozliczenia szkód,
 • wkład własny.

Umowę AC najczęściej zawiera się na 12 miesięcy. Możemy jednak znaleźć oferty nawet na 7 dni. Jeśli zależy nam na dobrej cenie, polisę najlepiej wykupić w pakiecie razem z OC. Jednak pamiętajmy o dokładnym przeanalizowaniu OWU, aby wybrać opcję najbardziej korzystną pod względem ochrony.

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego

Towarzystwa Ubezpieczeniowe z reguły nie chcą obejmować ubezpieczeniem samochodów starszych niż 10 – 11 lat. Wyjątek stanowią samochody zabytkowe. Szacuje się, że po polskich drogach może jeździć nawet 50 tys. takich aut. Obecnie w ofercie niektórych TU można znaleźć oferty skierowane dla aut w wieku 25 lat (a nawet więcej), o wartości wyższej niż 10 tys. zł.

Aby uzyskać takie ubezpieczenie, potrzebna jest wycena samochodu, która może kosztować ok. 400 zł. Część towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia takie badanie za darmo, jeśli wykupimy polisę. Składka ustalana jest zależnie od wyceny auta. Może wynieść od 800 zł. do nawet 2,6 tys. zł. Np. dla Mercedesa 230 S z 1967 r. może ona wynieść 1,6 tys. zł.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl

AC – czy warto? Wady i zalety dodatkowego ubezpieczenia

Ubezpieczenie AC samochodu używanego to często bardzo dobry pomysł. Jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Do najważniejszych należą koszty, które przy wysokim OC mogą okazać się po prostu zbyt wysokie np. dla początkującego kierowcy. Inne wady AC to:

 • uzależnianie stawek od doświadczenia kierowcy,
 • ubezpieczyciel nie zawsze wypłaca pieniądze,
 • ubezpieczenie AC nie jest odnawialne, więc trzeba pamiętać o nowej umowie.

Jednak zalet z posiadania AC jest zdecydowanie więcej. Autocasco to ochrona naszych finansów, ale też:

 • szybka pomoc w razie wypadku – w tym transport i holowanie,
 • może chronić przed skutkami załamań pogodowych (np. gradobicia),
 • może pokryć szkody poczynione przez akty wandalizmu (takie jak urwane lusterko, wybite szyby czy porysowana karoseria),
 • zapewnia poczucie spokoju w nieprzewidzianych sytuacjach.

Wybierając AC pamiętajmy o kilku zasadach. Przede wszystkim warto sprawdzić ceny w kilku różnych towarzystwach. W tym celu możemy skorzystać z porównywarek OC i AC dostępnych w internecie. Ubezpieczenia AC nie powinniśmy wybierać pod wpływem emocji, jednak warto skorzystać z takiej możliwości aby móc podróżować bez dodatkowego stresu.

Opinie klientów

Katarzyna

Katarzyna

Zastanawiałam się nad pożyczką zabezpieczoną przewłaszczeniem samochodu, przekonał mnie długi okres pożyczkowania i minimum formalności. Nie żałuję, to warta polecenia firma.

Ewelina

Ewelina

Pożyczka dla każdego, kto posiada własne auto. Polecam, bo można otrzymać naprawdę duże kwoty.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy