31 sierpnia 2018

Ocena punktowa – jaki trzeba mieć scoring BIK, aby otrzymać pożyczkę?

Firmy pożyczkowe nie wymagają wysokiego scoringu.

Ocena punktowa dokonywana jest po to, aby stwierdzić, czy osoba wnioskująca o pożyczkę jest wypłacalna. Scoring BIK możemy ustalić samodzielnie lub skorzystać z pomocy Biura Informacji Kredytowej. W tekście dowiesz się jaki trzeba mieć scoring, aby skorzystać z produktów sektora pozabankowego!

Na czym polega ocena punktowa BIK?

Ocena zdolności kredytowej klienta to jedna z obowiązkowych czynności, jakie instytucje finansowe muszą wykonać rozpatrując nasz wniosek o pożyczkę. Rozpoczyna się ona od zebrania informacji na temat osoby wnioskującej. Pochodzą one z wypełnionego przez klienta wniosku, a także rejestrów dłużników np. BIK, KRD czy BIG InfoMonitor. Zebrane dane mówią o tym, czy osoba ubiegajaca się o dodatkową gotówkę w firmie pożyczkowej jest rzetelna i spłacała dotychczasowe pożyczki na czas.

Warto zaznaczyć, że profil każdego pożyczkodawcy porównywany jest z profilem innego klienta. Dzięki temu pożyczkodawca stwierdza możliwość terminowej spłaty pożyczki przez kandydata, którego sytuacja finansowa wygląda podobnie do osoby, która pożyczkę już otrzymała. Należy pamiętać, że stały dochód jest tutaj kluczowy.

Nie musi on jednak pochodzić z umowy o pracę. Instytucje pozabankowe, które udzielają klasycznych chwilówek czy pożyczek na samochód akceptują umowę zlecenie, umowę o dzieło czy rentę i emeryturę. Do wyliczenia zdolności kredytowej używa się także matematycznej formuły. Po dokonaniu obliczeń poszczególnym kandydatom przypisuje się punkty. Skala od 192 do 631 punktów została podzielona na 5 równych części z odpowiadającą im ilością gwiazdek od 1 do 5.

Jaki trzeba mieć scoring BIK, aby dostać pożyczkę?

Scoring BIK potrzebny do uzyskania pożyczki nie został jednoznacznie określony. Im więcej gwiazdek posiadamy, tym większa jest szansa na to, że dostaniemy pożyczkę. Nie jest powiedziane, że osoba z niską zdolnością kredytową nie może ubiegać się o dodatkowe pieniądze. Każdy wniosek analizowany jest indywidualnie. Jest więc szansa, że zła historia kredytowa nie przekreśli całkowicie możliwości aplikowania o pożyczkę. Warto jednak pamiętać, że może się ona wiązać z większymi kosztami.

Banki nie posiadają jednego wyznacznika, który pozwala im określić, czy dana osoba jest rzetelna i zasługuje na otrzymanie pożyczki. Każdy bank cechują inne zasady przyznawania gotówki, dlatego trudno jednoznacznie wskazać osoby, którym kredyt nie zostanie przyznany. Choć pożyczki bez BIK istnieją, gdy tylko jesteśmy świadomi ogromnego zadłużenia, nie powinniśmy ubiegać się o kredyt. Jeśli natomiast wiemy, że posiadamy stały dochód, dotychczasowe pożyczki spłacaliśmy na czas, możemy złożyć wniosek. Rynek finansowy oferuje różne  rodzaje pożyczek. Dzięki temu na pewno znajdzie się taka, która będzie odpowiedzią na nasze wymagania czy finansowe możliwości.

Scoring BIK kluczowy podczas oceny ryzyka kredytowego

Obliczenie scoringu BIK służy prawidłowemu podjęciu decyzji i przyznaniu pożyczki wyłącznie tym osobom, które są zdolne do jej terminowej, a przede wszystkim całkowitej spłaty. Przyznanie wnioskującym punktów pozwala także na realną ocenę ryzyka kredytowego związanego z udzieleniem pożyczki. Należy jednak pamiętać, że zdolność kredytowa to nie jedyne kryterium brane pod uwagę.

Co może obniżyć scoring BIK?

Pożyczkodawcy biorą pod uwagę nasz wiek, wykształcenie oraz to, czy posiadamy rodzinę. Scoring BIK mogą obniżyć np.:

  • przekroczenie ustalonego na karcie kredytowej limitu;
  • duża aktywność kredytowa;
  • duża liczba złożonych w krótkim czasie wniosków o pożyczkę;
  • liczebność odmownych decyzji kredytowych.

Ustalenie wysokości scoring BIK to także ułatwienie dla pożyczkobiorców. Mogą oni samodzielnie ocenić, czy stać ich na pożyczkę. Co więcej, wiedza o swojej zdolności kredytowej pozwala podjąć śmielsze negocjacje z pożyczkodawcą. Jeśli jesteśmy pewni, że na spłatę pożyczki możemy przeznaczyć miesięcznie znacznie więcej gotówki, możemy wnioskować o wyższą jej kwotę.

Nie mogę uzyskać oceny zdolności kredytowej. Dlaczego?

Jeśli wnioskujemy o wydanie oceny naszej zdolności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej i spotykamy się z decyzją odmowną, oznacza to, że nie posiadamy jeszcze historii kredytowej. Prościej mówiąc, nie braliśmy nigdy kredytów czy pożyczek, dlatego w rejestrze nie zapisała się historia naszych płatności. Aby zapobiec takiej sytuacji w przyszłości, należy już dziś pomyśleć o stworzeniu pozytywnego zapisu o własnej osobie w bazach.

Można to zrobić sięgając po produkty rynku finansowego (o ile są nam potrzebne) oraz dokonując zakupów np. sprzętu AGD na raty. Wiele sklepów oferuje je w wysokości 0 proc., przez co zapłacimy wyłącznie za produkt. Zbudowanie historii kredytowej jest istotne szczególnie wtedy, gdy planujemy wziąć pożyczkę gotówkową czy duży kredyt bankowy i chcemy wypaść przed pożyczkodawcą jak najlepiej.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved