18 sierpnia 2017

Co to jest kredyt konsumencki?

Kredyty konsumenckie reguluje ustawa z 12 maja 2011 roku.

Według przyjętych przepisów za kredyt konsumencki uznaje się produkty bankowe jak i te oferowane przez firmy pożyczkowe. Kwota zaciągniętego zobowiązania nie może przekraczać 255 tys. zł. Tegu typu usługa finansowa musi posiadać jasno sprecyzowaną umowę. Czym różni się kredyt konsumencki od kredytu konsumpcyjnego? Zapraszamy do lektury!

Kredyt konsumencki musi być określony umową

Kredyt konsumencki jest regulowany ustawą z 12 maja 2011 roku. Według przyjętych przepisów kwota kredytu nie może przekraczać 255 tys. zł. W rozumieniu przyjętego aktu prawnego, za taki produkt finansowy uznaje się zarówno pożyczkę bankową jak i pozabankową. Ważne – taka usługa finansowa musi być określony umową. Za umowę kredytu konsumenckiego uważa się:

  • umowę pożyczki,
  • umowę kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego,
  • umowę o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, jeżeli konsument jest zobowiązany do poniesienia jakichkolwiek kosztów związanych z odroczeniem spełnienia świadczenia,
  • umowę o kredyt, w której kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a konsument zobowiązuje się do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia,
  • umowę o kredyt odnawialny (karta kredytowa).

Różnice między kredytem w banku, a pożyczką w instytucji pozabankowej

Banki mają ustawowy obowiązek sprawdzenia oceny punktowej BIK potencjalnego klienta. Firmy pożyczkowe robią to dobrowolnie. Warto zaznaczyć, że instytucje bankowe przywiązują dużą wagę do płynności finansowej.

Jeżeli kredytobiorca nie otrzymuje dostatecznie wysokiego wynagrodzenia, a co gorsza jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło, może mieć spore problemy z uzyskaniem kredytu. Co ciekawe wysokość pożyczki bankowej jest uzależniona nie tylko od zarobków, ale też od uprawianego przez kredytobiorcę zawodu. W grupie uprzywilejowanej są prawnicy i lekarze.

Firmy pożyczkowe patrzą łaskawszym okiem na historię kredytową pożyczkobiorcy. Poprzednie zobowiązania finansowe, które nie zostały spłacone w terminie, nie powinny mieć wpływu na decyzję o przyznaniu tzw. finansowania zwrotnego. Jednak należy mieć świadomość, że pożyczki bez BIK w zasadzie nie istnieją. Jeżeli dana firma pożyczkowa nie korzysta z baz Biura Informacji Kredytowej, to współpracuje z konkurencyjnymi rejestrami – np. ERIF lub KRD.

W przypadku produktów sektora pozabankowego procedura wnioskowania jest maksymalnie uproszczona. W pożyczkach online cały proces ubiegania się odbywa się drogą elektroniczną. Pieniądze otrzymuje się za pomocą przelewu.

Kredyt konsumencki, a kredyt konsumpcyjny

Podstawową różnicą między kredytem konsumenckim, a konsumpcyjnym jest fakt, że w przypadku tego pierwszego klient musi określić cel, na jaki zaciąga zobowiązanie. Tymczasem pieniądze z tytułu kredytu konsumpcyjnego można rozdysponować dobrowolnie. Reasumując – pożyczka na samochód lub na mieszkanie jest kredytem konsumenckim, natomiast szybka chwilówka to kredyt konsumpcyjny.

Kredyt konsumencki na samochód – w banku czy firmie pożyczkowej?

Kredyt konsumencki na samochód jest udzielany zarówno przez banki jak i firmy pożyczkowe. Z oferty bankowej mogą skorzystać osoby , które posiadają nienaganną historię kredytową i wysokie zarobki. Natomiast firmy pożyczkowe oferują swój produkt osobom bez płynności finansowej. Autokapital.pl nie wymaga zaświadczeń o dochodach. Dzieje się tak, ponieważ zabezpieczeniem pożyczki jest kupiony samochód.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved