2 lutego 2018

Przejęcie długu – spłata zobowiązania przez osobę trzecią

Na czym polega przejęcie długu

Przejęcie długu jest jedną z form zabezpieczenia wierzytelności. Występuje wówczas gdy pierwotny dłużnik przenosi odpowiedzialność za spłatę zaciągniętego zobowiązania na osobę trzecią. Przejemca za wierzytelność odpowiada całym swoim majątkiem.

Przejęcie długu – kodeks cywilny, definicja

Zgodnie z artykułem 519 Kodeksu cywilnego przejęcie długu występuje w sytuacji gdy osoba trzecia zobowiąże się do spłaty cudzego zobowiązania. Wówczas pierwotny dłużnik zostaje zwolniony z uregulowania wierzytelności. Należy wiedzieć, że wysokość długu, odsetek i wszystkich elementów związanych z zobowiązaniem zostają niezmienione. Zmienia się jedynie osoba odpowiedzialna za spłatę zobowiązania. Przejęcie długu zalicza się jako formę zabezpieczenia wierzytelności.

Sposoby na przejęcie długu:

  • Zostaje sporządzona umowa między wierzycielem, a osobą trzecią (tzw. przejemcą). Zgodę na przejęcie, musi wyrazić pierwotny dłużnik. Główny zadłużony składa oświadczenie na piśmie którejkolwiek ze stron (przejemcy lub wierzycielowi).
  • Powstanie umowy między dłużnikiem, a osobą trzecią. Zgodę na przejęcie wyraża wierzyciel. Ważne – przejęcie długu jest bezskuteczne, jeśli wierzyciel był nieświadomy że osoba przejmująca dług nie wykazywała wystarczającej zdolności do uregulowania zobowiązania.

Podstawą do przejęcia długu może być tzw. umowa trójstronna. Zawierana jest między wszystkimi zainteresowanymi podmiotami (pierwotnym dłużnikiem, przejemcą i wierzycielem). W treści dokumentu, strony są zobowiązane do umieszczenia stosownych oświadczeń.

Przejęcie długu – jak powinna wyglądać umowa?

Stronami umowy przejęcia długu są wierzyciel, przejemca lub pierwotny dłużnik. Dokument powinien zawierać:

  • wysokość długu,
  • dane pierwotnego dłużnika,
  • dane przejemcy,
  • wyrażenie zgody na przejęcie długu przez wierzyciela lub oświadczenie pierwotnego dłużnika o akceptacji przejęcia.

Ważne – jeśli jedna ze stron jest osobą prawną, wówczas należy podać adres siedziby osoby prawnej, jej numer KRS oraz NIP.  

Jako przedmiot umowy należy wskazać przejęcie długu. W dokumencie, powinno się umieścić zapis mówiący o podstawie powstania długu (np. pożyczka pozabankowa). Co więcej, strony mogą zamieścić dodatkowe postanowienia np. – kwestie dotyczące rozwiązywania sporów.

Przejęcie długu, a inne zabezpieczenia wierzytelności

Przejemca długu ma takie same prawa i obowiązki jak pierwotny dłużnik. Za wierzytelność odpowiada całym swoim majątkiem. Jest zobowiązany do spłaty całego zobowiązania wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie.

Jeśli wierzytelność została przez osobę trzecią zabezpieczona poręczeniem, zastawem rejestrowym lub hipoteką, to w momencie przejęcia powyższe formy zabezpieczeń wygasają. Ich ważność nie wygaśnie, jeżeli osoba trzecia, które ustanowiła zabezpieczenia wyrazi w formie pisemnej zgodę na utrzymanie ich w mocy.  

Czy pożyczkę na samochód lub przewłaszczenie może spłacić osoba trzecia?

W przeciwieństwie do przystąpienia do długu, instytucja przejęcia wymaga zgody wierzyciela. W związku z powyższym osoba, która skorzystała z pożyczki na samochód lub pożyczki pod zastaw, w celu dopisania do wierzytelności osoby trzeciej, musi  wystąpić o zgodę Autokapital.pl. Wówczas pożyczkodawca dokonuje zdolności kredytowej przejemcy.

Warto zauważyć, że Autokapital.pl powyższy wniosek może odrzucić bez podania przyczyny. Dlatego, że w celu zaspokojenia wierzytelności może przejąć prawa własności do zastawionego przedmiotu.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved