27 maja 2021
Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym. O czym pamiętać?
Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak wygląda pierwsza pomoc przy wypadku drogowym. Niestety, wiedza nabywana podczas kursu na prawo jazdy szybko się ulatnia. Przypomnijmy sobie zatem, o czym należy pamiętać podczas udzielania pomocy poszkodowanym na drodze. Poprawna reakcja przez przyjazdem ratowników medycznych może uratować poszkodowanemu zdrowie lub nawet życie!
Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym to obowiązek!
Na samym wstępie warto przypomnieć, że udzielenie pierwszej pomocy przy wypadku drogowym to konieczność nie tylko etyczna i moralna. Wprost zobowiązuje do niej prawo. Według art. 162 par. 1 Kodeksu karnego osoba, która tego nie zrobi, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W podobnym duchu utrzymany jest art. 44 ust. 2 pkt. 1 Kodeksu drogowego. Co ważne, nie dotyczy to tylko kierowców, ale również pieszych czy rowerzystów.
Żadnym usprawiedliwieniem nie będzie brak nieobowiązkowej apteczki samochodowej czy tłumaczenie się zbyt małymi umiejętnościami. Jedyną sytuację, w której pierwsza pomoc przy wypadku drogowym jest niewskazana, stanowi dalszy stan zagrożenia. Nie powinno się jej udzielać w momencie, gdy istnieje możliwość sprowadzenia przez to zagrożenia na siebie lub osoby trzecie. Z tego też powodu w sytuacji kryzysowej pomoc należy rozpocząć od zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym.
Przed udzieleniem pomocy zabezpiecz miejsce zdarzenia
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest zawiadomienie odpowiednich służb. W tym celu wystarczy wykręcić numer alarmowy 112, po czym spokojnie i rzeczowo odpowiadać na pytania dyspozytora. Następnie trzeba zabrać się za zabezpieczanie miejsca zdarzenia. Po zaparkowaniu swojego samochodu w bezpiecznym miejscu i włączeniu świateł awaryjnych należy ostrzec innych uczestników ruchu. Najlepiej zrobić to poprzez postawienie w odpowiedniej odległości trójkąta ostrzegawczego.
Byłoby bardzo dobrze, gdyby osoba udzielająca pomocy przy wypadku drogowym wśród rzeczy przewożonych w samochodzie posiadała kamizelkę odblaskową. Znacząco zwiększy to bezpieczeństwo w momencie, gdy nastąpi kolejna część zabezpieczenia miejsca zdarzenia: wyciąganie klucza ze stacyjki i odcinanie zasilania, zaciąganie hamulca ręcznego w pojeździe oraz upewnianie się, czy nic nie wskazuje na ryzyko pożaru lub wybuchu.
Udziel pierwszej pomocy przy wypadku drogowym tak, aby nie zaszkodzić
Podstawą udzielania pierwszej pomocy przy wypadku drogowym jest zrobienie wszystkiego, aby poszkodowany był w jak najlepszym stanie do przybycia profesjonalnych ratowników medycznych. Dlatego już do niego podchodząc, powinniśmy iść oraz pochylać się naprzeciw jego twarzy, aby nie miał potrzeby obracania głowy. Trzeba go bowiem traktować tak, jakby był osobą z uszkodzonym w jakimś sposób kręgosłupem. Jeżeli mamy taką możliwość, warto założyć jednorazowe rękawiczki. Co należy zrobić później?
- Wyciągać go z pojazdu i zmieniać pozycję jedynie wówczas, gdy dalsze przebywanie tam jest niebezpieczne.
- Spróbować nawiązać z poszkodowanym kontakt.
- Zadbać o udrożnienie dróg oddechowych.
- Sprawdzić, czy oddycha.
- Jeżeli nie oddycha, przystąpić do resuscytacji.
- Jeśli oddycha, ułożyć w pozycji bezpiecznej.
- Zatamować ewentualne krwotoki.
- Kontrolując stan poszkodowanego, poczekać na przyjazd ratowników medycznych.
Oczywiście wszystkie powyższe działania należy dostosowywać do warunków. Pierwsza pomoc przy wypadku drogowym jest tak naprawdę zawsze odmienna, gdyż na procedury wpłynąć może mnóstwo czynników. Dlatego też podstawą jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu, a następnie prowadzenie takich działań, które nie przyniosą poszkodowanemu dalszych nieprzyjemności i przygotują go na przyjazd profesjonalnych medyków.
Więcej na naszym blogu2
Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie