26 marca 2020

Jak zapłacić mandat z Niemiec – poradnik

Jak zapłacić mandat z Niemiec – poradnik

Wykroczenia drogowe popełniane za zachodnią granicą były odpuszczane do 2014 roku. Dziś kierowcy mogą dostać mandat z Niemiec. Ile on kosztuje? Jak zapłacić mandat z zagranicy i czy można uniknąć kary?

Gdzie zapłacić mandat z Niemiec?

Kwestia niemieckich mandatów w świadomości polskich kierowców często jest czymś skomplikowanym i zagadkowym. W dodatku widmo zapłaty kary w obcej walucie może przysporzyć wielu nerwów zwłaszcza, jeśli właśnie wzięliśmy pożyczkę pod zastaw na samochód. Jak to zwykle bywa, strach ma wielkie oczy i boimy się tego, co nieznane. Procedura związana z płatnością za mandaty z Niemiec to wbrew pozorom nic trudnego.

Na samym początku, jeszcze przed otrzymaniem właściwego dokumentu, przyjdzie do nas tzw. formularz odpowiedzi od niemieckiej policji. Jego celem jest wskazanie kierowcy, który popełnił rzekome wykroczenie. Jeśli nie przyznajemy się do winy, możemy uzasadnić swoje stanowisko w kilku zdaniach po niemiecku. Wypełniony druk należy następnie wysłać pod wskazany adres pocztą.

Jest jednak prostsze rozwiązanie – w formularzu odpowiedzi znajdziemy login i hasło do zalogowania się na stronie policji. Tam możemy przejrzeć zdjęcia z momentu popełnienia wykroczenia (jeśli fotoradar je nam zrobił), sprawdzić poprawność danych, a także przesłać formularz metodą online. Mandat z Niemiec zostanie wysłany dopiero po ustaleniu sprawcy przez niemieckie władze.

Gdy już otrzymamy mandat, znajdą się na nim wszelkie dane potrzebne do przelania określonej kwoty. Uważajmy jednak na to, aby wpisać informacje poprawnie, ponieważ przelew na złe konto wiąże się z dodatkowymi trudnościami.

Jak zapłacić za mandat z Niemiec?

Istnieje kilka sposobów na uiszczenie opłaty. Za mandat z Niemiec można zapłacić korzystając z serwisów z transakcjami walutowymi. Możliwy jest też transfer pieniędzy w placówce banku i przez przekaz pocztowy, jednak takie rozwiązanie po prostu się nie opłaca ze względu na koszty i czas. W tym przypadku najlepszą metodą jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. Stałe wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych nie tylko poskutkowało możliwością kontrolowania ważności OC samochodu, ale też wykonywaniem przelewów zagranicznych. Za ich pomocą zapłacimy również za mandat z Niemiec. Aby to zrobić, należy:

  1. Zalogować się do konta.
  2. Znaleźć zakładkę przelewów.
  3. Wybrać opcję przelewu zagranicznego.
  4. Wpisać nazwę i adres odbiorcy, numer konta, kraj, tytuł przelewu, kwotę i walutę.
  5. Wybrać, kto pokrywa koszty przelewu oraz datę waluty dla banku.
  6. Zaznaczyć rodzaj przelewu.
  7. Zatwierdzić zlecenie wykonania operacji.

Opłatę należy uiścić w euro, dlatego przelew ze zwykłego konta złotowego oznacza dodatkowe koszty związane np. z przewalutowaniem. Najtaniej w tym przypadku, o ile to możliwe, jest skorzystanie z przelewu SEPA. Jeśli posiadamy konto walutowe, warto wtedy z niego przelać pieniądze – poniesiemy jedynie koszt zapłaty za mandat przez internet.

Ile kosztuje mandat z Niemiec?

Do Polaków najczęściej trafiają mandaty z fotoradaru z Niemiec, jednak wysokość kary za naruszenie przepisów waha się w zależności od rodzaju i miejsca popełnienia wykroczenia. Poza terenem zabudowanym zapłacimy od 10 do 30 euro lub od 70 do nawet 600 euro. Innym kosztem, choć nie pieniężnym, są punkty karne i czasowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (jeśli przekroczyliśmy prędkość dwa razy w ciągu roku o 26 km/h i więcej).

W terenie zabudowanym natomiast kary wzrastają i wynoszą od 15 do 35 euro lub od 80 do 680 euro plus p.k. i czasowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (na tej samej zasadzie, jak naruszenie przepisów poza terenem zabudowanym).

Istnieją też inne rodzaje wykroczeń, za które możemy ponieść konsekwencje:

  • przekroczenie prędkości o nie więcej niż 10 km/h w strefie ograniczonego lub uspokojonego ruchu – 20 euro,
  • niedostosowanie prędkości do warunków (przejazdy kolejowe, drogi lokalne, zła widoczność) – 100 euro + 1 punkt karny,
  • jw., dodatkowo z zagrożeniem dla innych uczestników ruchu – 120 euro + 1 punkt karny,
  • niedostosowanie prędkości do warunków jazdy z wyrządzeniem szkody – 145 euro + 1 punkt karny,

  • spowodowanie wypadku w wyniku niedostosowania prędkości do warunków – 35 euro,
  • nie wystarczający odstęp od pobocza, zagrożenie osób postronnych przez gwałtowne hamowanie – 80 euro + 1 punkt karny,
  • wolne tempo jazdy bez uzasadnionej przyczyny – 20 euro,
  • uczestnictwo w nielegalnych wyścigach drogowych – 400 euro + 2 p.k. + 1 mies. bezwzględnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych,
  • organizacja nielegalnych wyścigów – 500 euro,
  • jazda z włączonym lub gotowym do użycia urządzeniem ostrzegającym o radarach lub zakłócającym ich działanie – 75 euro plus konfiskata urządzenia.

Czy można się odwołać od mandatu z Niemiec?

Tak – jeśli mamy podejrzenia co do tego, czy grzywna została słusznie wystawiona, należy sprawdzić datę wykonania rzekomego wykroczenia, zdjęcie (aby zweryfikować, czy kierowca i adresat nieprzyjemnego dokumentu to ta sama osoba) oraz porównać dane z informacjami w karcie pojazdu. Czasem zdarza się, że dochodzi po prostu do pomyłki. Dodatkowo powodem do umorzenia postępowania może być zła jakość zdjęcia.

Szanse na uniknięcie kary mamy też wtedy, kiedy istnieją duże wątpliwości co do przekroczenia prędkości. Może się okazać, że radar, który zrobił nam zdjęcie, został źle skalibrowany – wymagane jest wtedy potwierdzenie kalibracji. Do tego dochodzi możliwy zwykły błąd pomiaru. Co więcej, gdy dostaliśmy mandat w trakcie kontroli, to osoby ją przeprowadzające muszą umieć udowodnić udział w szkoleniu upoważniającym do dokonywania takich działań.

Zasadniczą przeszkodą w odwołaniu się od mandatu z Niemiec jest jednak to, że jedynie adwokaci mają dostęp do szczegółowych akt. Skorzystanie z usług prawnika to spory koszt, a w dodatku istnieje ryzyko, że przegramy sprawę. Warto więc uprzednio się zastanowić, czy nie lepiej jest po prostu zapłacić – w szczególności, jeśli mamy w planach zakup nowego auta.

Jak odwołać się od mandatu z zagranicy?

Można też samodzielnie złożyć pisemne odwołanie na adres urzędu, który wydał orzeczenie o karze. Czasem takie podmioty umożliwiają dostarczenie dokumentu drogą mailową lub przez formularz online.

Odwołanie musi być złożone w terminie dwóch tygodni od momentu odebrania pisma za wykroczenie (decyduje data otrzymania dokumentu przez odpowiednią jednostkę). Wtedy karę rozpatruje urząd administracyjny, który wystosował orzeczenie lub sąd, a mandat zostaje zawieszony na czas zajmowania się sprawą przez dane podmioty.

Mandat z Niemiec – konsekwencje niespłacenia

Gdy dostaniemy już wezwanie do zapłaty i nie mamy punktu zaczepienia, jeśli chodzi o odwołanie, to zaniechanie opłacenia należności nie jest wskazane. Tutaj opcje są dwie: możemy zostać poproszeni o uregulowanie mandatu podczas najbliższej kontroli drogowej; sprawa może także trafić do sądu i w najgorszym wypadku zostanie wszczęte postępowanie windykacyjne.

Warto więc mimo wszystko stosować się do restrykcyjnych przepisów panujących u naszych zachodnich sąsiadów. Lepiej unikać mandatów, a w zamian sfinansować zakup nowego samochodu i cieszyć się z jazdy.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved