22 września 2017
Dodatkowe ubezpieczenie samochodu – czy się opłaca?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Z kolei takie polisy jak: AC, Asssistance, NNW, ubezpieczenie szyb i opon są dobrowolne. Przeczytaj poniższy artykuł, a poznasz charakterystykę dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC – brak polisy wiąże się z konsekwencjami
W Polsce istnieje ustawowy obowiązek ubezpieczenia samochodu. Zadaniem polisy OC jest ochrona finansowa sprawcy zdarzenia drogowego. Jeśli kierowca w momencie wypadku lub kolizji nie posiadał ważnego ubezpieczenia, wszystkie szkody pokrywa z własnej kieszeni. Koszt naprawienia pojazdu poszkodowanego jak i infrastruktury drogowej może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych.
Z tego powodu brak polisy objęty jest sankcjami finansowymi. W przypadku aut osobowych kara za zwłokę w ubezpieczeniu, wynosi:
- Okres bez ochrony ubezpieczeniowej poniżej 3 dni – 800 zł
- Okres bez ochrony ubezpieczeniowej od 3 do 14 dni – 2000 zł
- Okres bez ochrony ubezpieczeniowej powyżej 14 – 4000 zł
Ważne – Autokapital w pożyczce pod zastaw wymaga ważnej polisy OC. Jeśli samochód nie będzie posiadał polisy, właściciel przed zastawieniem auta musi wykupić ubezpieczenie. Co ciekawe instytucja pozabankowa wykupuje dla zastawionego samochodu Autocasco. Pożyczkobiorca nie ponosi żadnych kosztów ubezpieczenia AC.
Na co zwrócić uwagę kupując dodatkowe ubezpieczenie Autocasco?
Polisa AC chroni ubezpieczonego w momencie gdy pojazd zostanie uszkodzony z jego winy. Autocasco jest nieobowiązkowe i zakres ubezpieczenia różni się od towarzystwa ubezpieczeniowego. Podczas zakupu polisy należy zwrócić uwagę na:
- Zakres ubezpieczenia
- Wyłączenia odpowiedzialności
- Czy suma ubezpieczenia jest stała
- Franszyzę integralną
- Amortyzację części
W przypadku AC istnieją dwa sposoby likwidacji szkody:
- Gotówkowo – ubezpieczyciel wypłaca właścicielowi polisy gotówkę. Ubezpieczony naprawia pojazd na własną rękę.
- Bezgotówkowo – firma ubezpieczeniowa kompleksowo zajmuje się naprawą pojazdu. Podczas zakupu polisy warto sprawdzić, czy towarzystwo korzysta z serwisów ASO.
Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl
Assistance, ubezpieczenie szyb i opon
Ubezpieczenie assistance obejmuje transport uszkodzonego pojazdu. W najtańszej opcji, polisa zapewnia darmowy przewóz auta, do 100 km. Z kolei ubezpieczenie opon zadziała w momencie gdy koło ulegnie zniszczeniu. W ramach polisy ubezpieczony otrzymuje pomoc na miejscu awarii. Co więcej kierowca otrzymuje zwrot kosztów zakupu lub naprawy uszkodzonego koła. Ubezpieczenie szyb gwarantuje wymianę zniszczonej szyby.
Ważne – zgłoszenie szkody w ubezpieczeniu szyb i opon nie powoduje utraty zniżek za bezszkodową jazdę.
Warto również zwrócić uwagę na polisę NNW. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu kierowcy i pasażerów ( w wyniku wypadku komunikacyjnego).
Podsumowanie – dla kogo dodatkowe ubezpieczenie samochodu
Warto zaznaczyć, że ubezpieczyciele nie sprzedają AC autom, których wiek przekroczył 15 lat. Co więcej w przypadku starszych pojazdów, koszt polisy może być bardzo wysoki. Również ze względu na zużycie części (amortyzacja), kierowca musi pokryć część kosztów naprawy. Autocasco jest zalecane kierowcom, którzy kupili samochód, o dużej wartości rynkowej.
Assistance powinny wykupić osoby, które sporo podróżują autem. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w bogaty pakiet ubezpieczenia, obejmujący całą Polskę. Z kolei na ubezpieczenie szyb i opon, powinni zdecydować się konsumenci, którzy są właścicielami drogich samochodów.
Suma ubezpieczenia NNW w większości przypadków nie jest wysoka. Zwykle wynosi około 20 tys. zł. Całość jest wypłacana w przypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu (kalectwo) lub śmierci ubezpieczonego.
Więcej na naszym blogu2
Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie