27 października 2020

Zgubiona karta pojazdu? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Chociaż nie jest to koniec świata, zgubiona karta pojazdu może przysporzyć właścicielowi samochodu nieco problemów. Zawsze warto wiedzieć więc, co zrobić w takiej sytuacji i gdzie udać się po nowy dokument.

Z artykułu na temat zgubionej karty pojazdu dowiesz się:

Po co potrzebna jest karta pojazdu? Czym grozi jej brak?

Co to karta pojazdu? Najłatwiej porównać ją do dowodu osobistego, tyle że w tym przypadku wystawianego dla samochodu. Posiada ją każdy samochód, który został wprowadzony do użytku po 1 lipca 1999 roku. W takiej karcie, stanowiącej tak naprawdę kilkustronnicowy dokument, znajdują się wszystkie istotne informacje na temat pojazdu oraz jego wszystkich dotychczasowych właścicieli.

Karta pojazdu potrzebna jest przy wszelkich formalnościach urzędowych związanych z autem, czyli jego sprzedażą, rejestracją czy wyrejestrowaniem. Z pewnością o jej okazanie nie poprosi nas policjant w trakcie kontroli drogowej. Z tego powodu śmiało możemy trzymać ją w bezpiecznym miejscu w domu. Tak najłatwiej unikniemy jej zgubienia, co może mieć swoje reperkusje w momencie, kiedy będziemy chcieli pozbyć się auta – sprzedać go, oddać członkowi rodziny lub zezłomować.

Zgubiona karta pojazdu. Co zrobić krok po kroku?

Kiedy odnotujemy, że nasza karta pojazdu jest zgubiona, nie musimy panikować. Jej ponowne wyrobienie jest bardzo proste. Co zrobić, gdy przydarzy się taka konieczność?

  1. Zbieramy wszystkie potrzebne dokumenty. Należą do nich: dokument potwierdzający naszą tożsamość, dowód rejestracyjny, potwierdzenie posiadanego OC.
  2. Umawiamy wizytę w wydziale komunikacji urzędu miasta, gminy lub w starostwie powiatowym, gdzie zarejestrowany jest nasz samochód.
  3. Składamy oświadczenie o utracie karty pojazdu z prośbą o wyrobienie wtórnika.
  4. Opłacamy kwotę należną za wyrobienie nowej karty.
  5. Oczekujemy maksymalnie 30 dni na wtórnik, chociaż zazwyczaj czas ten jest znacznie krótszy, sięgający co najwyżej dwóch tygodni.

Gorzej jest wtedy, gdy karta pojazdu została zgubiona przed rejestracją pojazdu lub, co stanowi poważny błąd, nabyliśmy samochód bez tego dokumentu. Wówczas będziemy musieli przeprowadzić małe “śledztwo” i dowiedzieć się, gdzie rejestrował samochód poprzedni właściciel. Bez informacji z tamtego urzędu dopełnienie wszystkich formalności nie będzie możliwe.

Ile kosztuje wyrobienie nowej karty pojazdu?

Kiedy przydarzy nam się zgubiona karta pojazdu, jej wyrobienie nie będzie kosztowało fortuny. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy pamiętają ogromne sumy płacone za wtórnik przed kilkunastoma laty. Dziś w kasie urzędu lub za pomocą przelewu będziemy musieli zapłacić o wiele mniej. Ile kosztuje nowa karta pojazdu? Niezależnie od urzędu, w którym ją wyrabiamy, zapłacimy 75 zł i 0,5 zł kosztów ewidencyjnych.

W jakich wypadkach musimy nastawić się na dodatkowe koszty? Jeśli w przypadku kilku współwłaścicieli składa się dokument dotyczący pełnomocnictwa, należy dopłacić 17 zł za każdego współwłaściciela. 130 zł zapłacimy, jeżeli oprócz karty pojazdu wymieniamy również dowód rejestracyjny, a 149 zł, gdy chcemy dodatkowo otrzymać pozwolenie czasowe na okres wyrabiania spersonalizowanego dowodu rejestracyjnego.

Ze zgubioną kartą pojazdu sprzedaż może być niemożliwa

Kiedy zgubimy kartę pojazdu, musimy nastawić się na to, że błyskawiczna sprzedaż naszego samochodu nie będzie możliwa. Dokument ten jest bowiem najprostszym dowodem na to, że pojazd faktycznie należy do nas. Kupującemu karta pojazdu potrzebna jest jednak nie tylko do weryfikacji technicznej auta oraz kwestii posiadacza samochodu.

Jak zostało już wspomniane, bez karty pojazdu nowy posiadacz samochodu nie będzie w stanie go zarejestrować. Przed wystawieniem auta na sprzedaż powinniśmy zatem zadbać o to, aby wszystkie dokumenty były na swoim miejscu.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved