Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Chociaż nie jest to koniec świata, zgubiona karta pojazdu może przysporzyć właścicielowi samochodu nieco problemów. Zawsze warto wiedzieć więc, co zrobić w takiej sytuacji i gdzie udać się po nowy dokument.

Z artykułu na temat zgubionej karty pojazdu dowiesz się:

Po co potrzebna jest karta pojazdu? Czym grozi jej brak?

Co to karta pojazdu? Najłatwiej porównać ją do dowodu osobistego, tyle że w tym przypadku wystawianego dla samochodu. Posiada ją każdy samochód, który został wprowadzony do użytku po 1 lipca 1999 roku. W takiej karcie, stanowiącej tak naprawdę kilkustronnicowy dokument, znajdują się wszystkie istotne informacje na temat pojazdu oraz jego wszystkich dotychczasowych właścicieli.

Karta pojazdu potrzebna jest przy wszelkich formalnościach urzędowych związanych z autem, czyli jego sprzedażą, rejestracją czy wyrejestrowaniem. Z pewnością o jej okazanie nie poprosi nas policjant w trakcie kontroli drogowej. Z tego powodu śmiało możemy trzymać ją w bezpiecznym miejscu w domu. Tak najłatwiej unikniemy jej zgubienia, co może mieć swoje reperkusje w momencie, kiedy będziemy chcieli pozbyć się auta – sprzedać go, oddać członkowi rodziny lub zezłomować.

Zgubiona karta pojazdu. Co zrobić krok po kroku?

Kiedy odnotujemy, że nasza karta pojazdu jest zgubiona, nie musimy panikować. Jej ponowne wyrobienie jest bardzo proste. Co zrobić, gdy przydarzy się taka konieczność?

  1. Zbieramy wszystkie potrzebne dokumenty. Należą do nich: dokument potwierdzający naszą tożsamość, dowód rejestracyjny, potwierdzenie posiadanego OC.
  2. Umawiamy wizytę w wydziale komunikacji urzędu miasta, gminy lub w starostwie powiatowym, gdzie zarejestrowany jest nasz samochód.
  3. Składamy oświadczenie o utracie karty pojazdu z prośbą o wyrobienie wtórnika.
  4. Opłacamy kwotę należną za wyrobienie nowej karty.
  5. Oczekujemy maksymalnie 30 dni na wtórnik, chociaż zazwyczaj czas ten jest znacznie krótszy, sięgający co najwyżej dwóch tygodni.

Gorzej jest wtedy, gdy karta pojazdu została zgubiona przed rejestracją pojazdu lub, co stanowi poważny błąd, nabyliśmy samochód bez tego dokumentu. Wówczas będziemy musieli przeprowadzić małe “śledztwo” i dowiedzieć się, gdzie rejestrował samochód poprzedni właściciel. Bez informacji z tamtego urzędu dopełnienie wszystkich formalności nie będzie możliwe.

Ile kosztuje wyrobienie nowej karty pojazdu?

Kiedy przydarzy nam się zgubiona karta pojazdu, jej wyrobienie nie będzie kosztowało fortuny. To dobra wiadomość szczególnie dla tych, którzy pamiętają ogromne sumy płacone za wtórnik przed kilkunastoma laty. Dziś w kasie urzędu lub za pomocą przelewu będziemy musieli zapłacić o wiele mniej. Ile kosztuje nowa karta pojazdu? Niezależnie od urzędu, w którym ją wyrabiamy, zapłacimy 75 zł i 0,5 zł kosztów ewidencyjnych.

W jakich wypadkach musimy nastawić się na dodatkowe koszty? Jeśli w przypadku kilku współwłaścicieli składa się dokument dotyczący pełnomocnictwa, należy dopłacić 17 zł za każdego współwłaściciela. 130 zł zapłacimy, jeżeli oprócz karty pojazdu wymieniamy również dowód rejestracyjny, a 149 zł, gdy chcemy dodatkowo otrzymać pozwolenie czasowe na okres wyrabiania spersonalizowanego dowodu rejestracyjnego.

Ze zgubioną kartą pojazdu sprzedaż może być niemożliwa

Kiedy zgubimy kartę pojazdu, musimy nastawić się na to, że błyskawiczna sprzedaż naszego samochodu nie będzie możliwa. Dokument ten jest bowiem najprostszym dowodem na to, że pojazd faktycznie należy do nas. Kupującemu karta pojazdu potrzebna jest jednak nie tylko do weryfikacji technicznej auta oraz kwestii posiadacza samochodu.

Jak zostało już wspomniane, bez karty pojazdu nowy posiadacz samochodu nie będzie w stanie go zarejestrować. Przed wystawieniem auta na sprzedaż powinniśmy zatem zadbać o to, aby wszystkie dokumenty były na swoim miejscu.

Opinie klientów

Jerzy

Jerzy

Potrzebowałem szybkiej gotówki i trafiłem na ofertę pożyczki pod przewłaszczenie samochodu. Świetna możliwość dla każdego, kto ma własny samochód, a potrzebuje pieniędzy na zrealizowanie innych planów.

Marek

Marek

Jasne warunki, niewiele formalności, czego chcieć więcej? To pożyczka dla każdego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy