Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript
Czy najem długoterminowy jest opłacalny?

Najem długoterminowy samochodu jest ciekawą alternatywą dla leasingu operacyjnego. Z oferty najmu mogą skorzystać firmy i osoby fizyczne. Klient w ramach usługi otrzymuje w dzierżawę pojazd. Co ciekawe, użytkownik jest zwolniony z opłat serwisowych i ubezpieczeniowych. Wraz z końcem umowy dzierżawca oddaje auto właścicielowi, najczęściej bez możliwości wykupu.

Kalkulator Oc ocenapolis.pl

Najem długoterminowy samochodów – co to jest?

Wynajem długoterminowy samochodu (ang. Car Fleet Management) to forma leasingu samochodowego, która jest dedykowana firmom i osobom fizycznym. W ramach usługi klient za opłatą przez określony okres (minimum dwa lata) użytkuje pojazd. W cenie najmu jest serwis oraz polisa komunikacyjna. Co istotne klient jest zwolniony ze wszystkich opłat serwisowych i ubezpieczeniowych. Użytkownik ponosi jedynie koszty związane z zakupem paliwa.

Wraz z końcem umowy kończy się dzierżawa. Klient zwraca samochód firmie leasingowej, a leasingodawca dokonuje sprzedaży pojazdu. Warto zauważyć, że istnieje możliwość wykupu samochodu po okresie leasingu, jednak cena zazwyczaj jest bardzo wysoka.

Ważne – firmy oferujące najem długoterminowy w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego nie weryfikują zdolności kredytowej dzierżawcy. Warto też podkreślić, że opłaty wynikające z umowy najmu są stałe i niezmienne przez cały okres użytkowania.

Wynajem długoterminowy samochodów – limit kilometrów i brak opłat serwisowych

Samochód w najmie długoterminowym dzierżawi się z wkładem własnym lub bez. Opłata początkowa jest wymagana tylko w samochodach premium – zwykle wynosi 10 proc. wartości auta. Umowa trwa od dwóch do pięciu lat. Warto podkreślić, że w ten sposób można dzierżawić jedynie nowe auta.

Co istotne firma, która wynajmuje samochód ustala limit kilometrów. Najczęściej wynosi od 20 000 do 50 000 km rocznie. W momencie przekroczenia ustalonego progu użytkownik jest pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Wówczas każdy nadliczbowy kilometr kosztuje od 20 do 30 gr.

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do leasingu, najem długoterminowy zwalnia dzierżawcę ze wszyskich opłat serwisowych. Co więcej, jeśli wynajmowany samochód ulegnie awarii, to usługodawca gwarantuje użytkownikowi samochód zastępczy. Natomiast w przypadku stłuczki wszystkie szkody są pokryte z polisy ubezpieczenia komunikacyjnego OC AC.

Ważne – w momencie zakończenia umowy następuje zwrot samochodu. Warto wiedzieć, że leasingodawca w trakcie przyjęcia pojazdu, dokonuje jego szczegółowych oględzin. Jeżeli wystąpią uszkodzenia w postaci zarysowań lub wgnieceń, wówczas dzierżawcy musi pokryć szkody.

Sprawdź najtańsze ubezpieczenie na Ocenapolis.pl

Wynajem długoterminowy, a koszty uzyskania przychodu

W przypadku wynajmu długoterminowego, przedsiębiorca wszystkie koszty związane z użytkowaniem samochodu (rata najmu, paliwo, opłaty za przejazd autostradą) może wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie przynosi korzyść, bowiem obniża wysokość podatku.

Podczas wyboru auta, warto sprawdzić spalanie paliwa

W ofercie najmu długoterminowego można znaleźć samochody praktycznie w każdym segmencie. Ceny – od 530 do 2200 zł. Z racji tego, że koszt potencjalnych napraw pokrywa faktyczny właściciel samochodu, a nie dzierżawca, to głównym kryterium wyboru, powinny być preferencje użytkownika i cena.

Ważne – po stronie użytkującego są opłaty za paliwo. W związk z tym, przed podpisaniem umowy, warto sprawdzić, spalanie danego egzemplarza.

Jak obliczyć spalanie paliwa? Wystarczy sprawdzić dane w katalogu modelu lub skorzystać z kalkulatora zużycia paliwa. Ważne – informacje na temat spalania zwykle są zaniżone. Producenci podają jedynie najniższe wartości dla danego auta.

Przykładowe spalanie paliwa na 100 km dla silników benzynowych

 • FIAT 500 II SERIA 4 Silnik 1.2 69KM 51kW – od 6 do 8,7 l
 • VOLKSWAGEN PASSAT B8 VARIANT, silnik 1.8 TSI 180KM 132kW – od 7,6 do 9,99 l
 • VOLVO S90 II SEDAN, silnik 2.0 T6 320KM 235kW – od 12,4 do 17,2 l

Długoterminowy wynajem samochodu, a możliwość wykupu – koszty

Po okresie najmu, użytkownik ma prawo wykupić użytkowany samochód. Cena zależy od:

 • marki auta,
 • wyposażenia,
 • czasu trwania dzierżawy,
 • limitu kilometrów.

Koszt wykupu jest wyższy niż w przypadku leasingu. W trakcie trwania umowy wynajmu długoterminowego, dzierżawca zwykle płaci 30 proc. wartości samochodu. Co za tym idzie, decydując się na wykup użytkownik jest zobowiązany do uiszczenia 70 proc. ceny rynkowej pojazdu. Zasada jest prosta – im dłużej trwa okres dzierżawy, tym koszt wykupu jest niższy.

Wynajem długoterminowy auta – zalety i wady

Długoterminowy wynajem samochodów ma swoje wady i zalety.

Do plusów najmu długoterminowego można zaliczyć:

 • brak wkładu własnego (wkład jest wymagany tylko w autach premium),
 • niska miesięczna opłata za użytkowanie samochodu,
 • dzierżawca nie ponosi kosztów związanych z serwisem oraz dodatkowym ubezpieczeniem pojazdu (pakiet OC/AC),
 • w przypadku awarii pojazdu, użytkownik ma zapewniony samochód zastępczy,

Długoterminowy wynajem samochodów – wady

 • użytkownik nie jest właścicielem pojazdu,
 • można dzierżawić jedynie nowe auta,
 • opcja wykupu zazwyczaj jest nieopłacalna ze względu na zbyt wysoką cenę samochodu,
 • odgórnie ustalony limit kilometrów, przekroczenie wiąże się z konsekwencjami finansowymi,
 • uszkodzenia wynikające z eksploatacji auta (zarysowania karoserii, ponadnormatywne zużycie) powoduje dopłatę na rzecz leasingodawcy.

Wynajem długoterminowy, a leasing – różnice

Długoterminowy najem samochodów w swojej budowie jest zbliżony do leasingu operacyjnego. Jednak w momencie zakończenia umowy klient, zazwyczaj nie wykupuje dzierżawionego auta, bowiem koszty związane z wykupem są bardzo wysokie. W leasingu natomiast, cena wykupu jest niska. Warto też zauważyć, że w leasing można brać samochody używane.

Natomiast w przypadku leasingu finansowego wraz z końcem umowy, leasingowany pojazd przechodzi na własność dzierżawcy.

W przeciwieństwie do najmu długoterminowego, w leasingu występują opłaty

 • związane z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia OC,
 • serwisowe – w tym przeglądy, wymiana ogumienia, naprawa.

Inne formy finansowania samochodu

Zarówno z leasingu jak i wynajmu długoterminowego korzystają firmy wykazujące spore dochody. Podmioty, których zarobki są na niskim poziomie, powinny rozejrzeć się za innymi formami finansowania pojazdu.

Jedyną alternatywą dla najmu długoterminowego i leasingu jest kredyt lub pożyczka na samochód. W obu przypadkach należy wykazywać zdolność kredytową. ALE – należy mieć świadomość, że takie firmy jak Autokapital.pl nie przywiązują uwagi do zdolności, bowiem zabezpieczeniem jest kupiony samochód. W momencie gdy pożyczkobiorca przestaje regulować raty, własność nad autem przejmuje instytucja pozabankowa. 

Opinie klientów

Marzena

Marzena

Dzięki pożyczce mogłam sfinansować zagraniczne wakacje językowe mojej córki. Pożyczka zabezpieczona przewłaszczeniem samochodu pozwala wziąć większe kwoty, a auto nadal jest moje. Polecam każdemu, kto potrzebuje wsparcia finansowego.

Monika

Monika

Pożyczka pod przewłaszczenie samochodu? Pierwszy raz spotkałam się z taką ofertą i bardzo mnie zainteresowała. Mogłam wziąć dużą sumę i nadal korzystać z samochodu – to wystarczyło, aby przekonać mnie do podpisania umowy. Szybko otrzymałam gotówkę i zrealizowałam swoje plany, a teraz spokojnie spłacam pożyczkę. Nie mam żadnych zastrzeżeń.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy