Do prawidłowego funkcjonowania strony jest potrzebna włączona obsługa JavaScript

Jaka jest kara za brak OC w 2021 roku? W stosunku do ubiegłego roku wzrosła o kilkaset złotych! Sprawdź, ile kosztuje teraz opieszałość w wykupieniu polisy ubezpieczeniowej, czy konsekwencji da się uniknąć i w jaki sposób zabezpieczyć się przed tym problemem na przyszłość.

Z naszego artykułu na temat kary za brak OC dowiesz się:

  1. Jaka jest kara za brak OC w 2021 roku?
  2. Jak uniknąć kary za brak OC z UFG?
  3. Gdzie złożyć wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty?

Jaka jest kara za brak OC w 2021 roku?

Kara za brak OC zależy rokrocznie od płacy minimalnej ustalanej przez rząd. W ostatnich latach doczekaliśmy się na tym polu wysokich wzrostów, zatem szybko rosły także stawki grzywien. W 2019 roku polscy kierowcy, którzy nie zdążyli ubezpieczyć się na czas, wpłacili do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego niemal 400 mln złotych.

Ile w tym roku zapłacimy za brak OC? Zależy to od pojazdu, którym kierujemy. Stawki są następujące:

  • samochody osobowe – 5600 zł (dwukrotność płacy minimalnej)
  • samochody ciężarowe, autobusy, ciągniki – 8400 zł (trzykrotność płacy minimalnej)
  • inne pojazdy – 930 zł (1/3 płacy minimalnej)

Wysokie kary czekają również na kierowców, którzy spóźnią się z wykupieniem polisy. W przypadku maksymalnie 3 dni opóźnienia zapłacą 20% stawki za brak OC (odpowiednio 1120 zł, 1680 zł oraz 190 zł), a do 14 dni jazdy bez ubezpieczenia kosztowało będzie ich 50% grzywny (odpowiednio 2800 zł, 4200 zł oraz 470 zł). Na ulgi pod tym względem liczyć mogą wyłącznie rolnicy. Ich kara niezależnie od długości opóźnienia w 2021 roku wyniesie 280 zł, czyli 1/10 stawki minimalnej.

Czy da się uniknąć kary za brak OC?

Kiepskim pomysłem na uniknięcie kary za brak OC jest z pewnością liczenie na to, że nie trafimy na kontrolę i dzięki temu unikniemy grzywny. UFG w wyszukiwaniu nieubezpieczonych pojazdów wykorzystuje dziś także komputerowe algorytmy. Wykorzystują one dane przekazywane przez ubezpieczycieli albo wyciągnięte z CEPiK oraz zawartej tam historii pojazdu. Z każdym rokiem modele statystyczne są udoskonalane, więc niebezpieczeństwo wykrycia rośnie. Coś, co przeszłoby przed kilkunastoma laty, w 2021 roku zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

Co z przedawnieniem kary za brak OC? Następuje ono 3 lata od dnia kontroli, a jednocześnie nie później niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie został dopełniony obowiązek wykupienia ubezpieczenia samochodowego. W praktyce działania egzekucyjne czy wszczęcie postępowania sądowego mogą ten okres wydłużyć, a w międzyczasie Urząd Skarbowy zacznie zajmować nasze wypłaty.

Znacznie lepszym pomysłem są negocjacje z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. Jeśli nie wykupiliśmy polisy z powodu problemów finansowych, które jesteśmy w stanie udowodnić, możemy liczyć na umorzenie kary lub znaczące ułatwienia w spłacie. Przy grzywnie w wysokości dwóch wypłat (i to brutto, a nie na rękę!) rozłożenie jej na raty może uchronić nas od popadnięcia w długi.

Jak złożyć odwołanie od kary za brak OC?

Mimo iż podczas kontroli drogowej nieaktualną polisę wykryć może policja, straż graniczna czy inspekcja ruchu drogowego, kary nakładane są przez UFG. Właśnie do tej instytucji musimy się zwrócić, jeżeli otrzymaliśmy wezwanie do zapłaty. Powinniśmy zrobić to jak najszybciej, bowiem odzyskiwaniem tej kwoty po 30 dniach zajmuje się już Urząd Skarbowy. Z tą instytucją „dogadać się” jest już znacznie trudniej.

Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej UFG. Zazwyczaj umorzenie całej grzywny, częściowa ulga czy rozłożenie należności na raty udzielane są wówczas, gdy ukarany znajduje się w kiepskiej sytuacji materialnej. Największe szanse na abolicję mają osoby przewlekle chore i niepełnosprawne. Na ulgi oraz ułatwienia w spłacie liczyć powinni także zadłużeni, bezrobotni oraz ludzie młodzi bez stałych przychodów, ale każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie.

Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na skuteczne odwołanie od kary za brak OC? Z pewnością oprócz samego opisu naszej sytuacji przydadzą się odpowiednie dokumenty i zaświadczenia. Kto powinien je wystawić? Lista instytucji jest długa i zależy od konkretnej sytuacji. Dobrze widziane są poświadczone urzędowo pisma ze szpitali, ośrodków pomocy społecznej, urzędów pracy, sądów czy ZUS-u.

Opinie klientów

Paweł

Paweł

Pożyczka bez BIK i KRD. To doskonała oferta, nie trzeba też zaświadczeń o dochodach, a kwoty możliwe do pożyczenia są naprawdę wysokie, do 50% wartości auta. Pieniądze bardzo mi pomogły, to pożyczkodawca godny polecenia.

Marek

Marek

Jasne warunki, niewiele formalności, czego chcieć więcej? To pożyczka dla każdego.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Marka autokapital.pl jest znakiem towarowym firmy PSF Loans sp. z o. o.

Pożyczek udziela PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy - Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000643924, NIP 5223074239, REGON 365709589, kapitał zakładowy 200.000 złotych lub spółki z grupy kapitałowej PSF Loans.

PSF Loans sp. z o. o. pośrednik na podstawie umów pośrednictwa świadczy usługi pośrednictwa finansowego dla spółek z grupy PSFL Loans i jest umocowany jest do dokonywania czynności faktycznych i prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem umów pożyczki.

Aktualna Lista współpracujących spółek z grupy PSF Loans jest dostępna tutaj.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy nie pobiera od pożyczkobiorcy żadnych opłat za wykonanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem, umowy pożyczki.

W przypadku jeśli PSF Loans sp. z. o. o. działa jako pośrednik finansowy za czynności wykonywane przy zawarciu umowy pożyczki otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkodawcy.

PSF Loans sp. z o. o. oraz spółki z grupy PSF Loans działają w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym.

Przykład pożyczki udzielanej dla konsumentów za pośrednictwem serwisu www. autokapital.pl: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu pożyczki wynosi 62,21 %, całkowita kwota pożyczki 15.000,- zł, czas obowiązywania umowy: 48 miesięcy, oprocentowanie zmienne: 14,0 % w skali roku; całkowity koszt pożyczki w całym okresie wyniesie 19.614,68 zł (w tym opłata początkowa 18,75 zł miesięcznie – łącznie 900,- zł, prowizja za obsługę pożyczki 292,50 zł miesięcznie - łącznie 14.040 zł i odsetki 4.674,68 zł), całkowita kwota do zapłaty 34.614,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 25-04-2022 r.

Podmiotem uprawnionym, właściwym do rozstrzygania sporu wynikającego z Umowy pomiędzy pożyczkobiorcą, będącym konsumentem a pożyczkodawcą jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl. W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, będącym konsumentem istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej pod adresem: http://ec.europa.eu/odr , która ułatwia pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Administratorem danych osobowych jest PSF Loans Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy al. Jerozolimskich 200 lok. 345, 02-486 Warszawa. Szczegółowe informacje odnośnie ochrony danych osobowych zawarte są w Polityce prywatności.

Regulaminu serwisu

Kontakt z nami

PSF Loans Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 200,
02-486 Warszawa
e-mail: biuro@autokapital.pl

Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach 9:00 – 17:00

Partnerzy