2 listopada 2020
Jak działa samochód hybrydowy? Czy warto taki kupić?
W połowie 2020 roku już co piąty samochód sprzedawany w Europie miał zelektryfikowany silnik. Jak działa samochód hybrydowy? To pytanie, na które odpowiemy w dzisiejszym wpisie. Niewiedza w tym temacie z roku na rok staje się bowiem coraz bardziej wstydliwa. Co powinieneś wiedzieć?
Samochód hybrydowy. Jak działa tego typu silnik?
Jak wskazuje już sama nazwa, samochody hybrydowe stanowią połączenie rozwiązań tradycyjnych z nowymi technologiami. Silniki spalinowe oraz elektryczne współpracują ze sobą w napędzaniu pojazdu. Tam, gdzie jest to możliwe, auto pracuje w trybie bezemisyjnym, a kiedy nadchodzi taka potrzeba, przełącza się na zasilanie spalinowe. W praktyce wygląda to tak, że przy niższych prędkościach w użyciu jest jednostka elektryczna, a kiedy zaczynamy się rozpędzać, do akcji wkracza jednostka tradycyjna.
Istnieje kilka rodzajów hybryd i to głównie od przyjętego rozwiązania zależy jak działa samochód hybrydowy:
- Mikrohybrydy (micro hybrid) – różnią się od miękkich brakiem możliwości wsparcia jednostki spalinowej krótkim zastrzykiem mocy przy dociśnięciu pedału gazu, ale wspomagają elektronikę i pracę silnika spalinowego.
- Miękkie hybrydy (mild hybrid, mHEV) – posiadają jednostki elektryczne wspomagające, ale nie będące w stanie samodzielnie napędzać samochodu, przy czym odzyskują też energię w trakcie hamowania.
- Pełne hybrydy (full hybrid HEV) – wyposażone są w jednostki elektryczne, które samodzielnie są w stanie pokonywać mniejsze odległości, najczęściej nie przekraczające 1 kilometra.
- Hybrydy plug-in (PHEV) – oprócz elektrycznych jednostek wspierających posiadają również duże akumulatory, które można naładować z gniazdka i pokonać dzięki niemu nawet kilkadziesiąt kilometrów bez używania silnika spalinowego.
Jakie zalety ma silnik hybrydowy? Jak działa na środowisko?
Największą zaletą silników hybrydowych jest fakt, że pozwalają one znacząco ograniczyć zużycie paliwa. To nie tylko oszczędność dla kieszeni, ale również ulga dla środowiska. Choć pojedynczy samochód faktycznie niewiele zmieni, rosnąca popularność samochodów hybrydowych oznacza mniejszą emisję CO2. Jest to istotne zwłaszcza w większych miastach, które każdego roku coraz dotkliwiej doświadczane są przez smog.
Dużą zaletą samochodów hybrydowych jest fakt, że stanowią etap pośredni w przerzucaniu się na elektryki. Dzięki hybrydom plug-in pojawia się coraz więcej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, ale zakupiwszy taki samochód nie musimy obawiać się, że w regionach o słabszej infrastrukturze kompletnie zabraknie nam miejsc do uzupełnienia energii. Ponadto hybrydy są w stanie ładować się same przy rozwijaniu większej prędkości na jednostce spalinowej oraz hamowaniu, co także zmniejsza częstotliwość podpinania ich do sieci elektrycznej.
Co więcej, właściciele samochodów hybrydowych liczyć mogą również na ulgi podatkowe. Mowa tu przede wszystkim o niższej akcyzie do opłacenia, kiedy ściągamy hybrydę z zagranicy. Różnica sięgać może nawet kilkunastu procent, tak więc przy droższych samochodach stanowić pokaźną oszczędność. Warto wziąć pod uwagę też fakt, że jak dotychczas samochody hybrydowe tracą na wartości znacznie wolniej niż pojazdy z tradycyjnym napędem. Jeśli trend ten się utrzyma, po kilku latach eksploatacji odzyskamy więcej pieniędzy.
Jak działa samochód hybrydowy? Niestety, ma też wady
Niestety, wiedząc jak działa samochód hybrydowy, jesteśmy w stanie od razu wychwycić jego największe wady. Przede wszystkim oszczędność dla portfela kończy się tam, gdzie rozpoczynają się dłuższe podróże. Jeśli korzystamy z samochodu głównie do przemieszczania na większe odległości, w mieście ograniczając się raczej do komunikacji publicznej, oszczędności mogą być niezbyt pokaźne. Entuzjaści dużej mocy będą przy tym zawiedzeni, że łączna moc dwóch rodzajów silników będzie mniejsza niż jednej spalinówki w analogicznych modelach tego samego samochodu tradycyjnego.
Zaawansowanie technologiczne hybryd sprawia również, że droższe będą koszta ewentualnych napraw. Mowa tu zarówno o częściach, jak i usługach. Mechanicy posiadający wyspecjalizowaną wiedzę z oczywistych przyczyn liczą sobie za ekspercką wiedzę znacznie więcej, niż ci ograniczający się wyłącznie do napraw dobrze znanych modeli. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że w samochodzie hybrydowym nie ma kilku części znanych doskonale wszystkim osobom, które posiadały awaryjne samochody. Sprzęgło, rozrusznik, pasek napędowy – jeśli zdecydujemy się na nabycie hybrydy, części te nie będą spędzały nam już snu z powiek.
Czy warto zatem zastanowić się nad kupnem hybrydy?
Dowiedzenie się jak działa samochód hybrydowy to tylko pierwszy krok na drodze do podjęcia sensownej decyzji zakupowej. Zalety i wady powinniśmy zestawić nie z ideałami, lecz stanem faktycznym. Co z tego, że kupimy hybrydę z myślą o ochronie środowiska, jeśli jeździmy wyłącznie na długich trasach i zużywali będziemy więcej paliwa?
Różnie może być także z oszczędnościami. Według badań producentów na każde 100 km przejechanych w mieście hybrydą wydamy na benzynę połowę tego, co przy użyciu wyłącznie silnika spalinowego. Czy jeździmy po mieście na tyle często, aby pieniądze zaoszczędzone na bieżących wydatkach wyrównały większy koszt auta z napędem hybrydowym?
Więcej na naszym blogu2
Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie