31 lipca 2020

Przelew weryfikacyjny – na czym polega?

Aby móc dostać pożyczkę, wnioskodawca musi przejść weryfikację swojej tożsamości. Jedną z często wybieranych metod jest przelew weryfikacyjny. Stanowi rodzaj zabezpieczenia zarówno dla pożyczkodawców, jak i instytucji finansowych. Na czym polega przelew weryfikacyjny?

Co to jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny to jednorazowy transfer pieniężny wysyłany przez pożyczkobiorcę w kwocie 1 grosza lub 1 złotówki na konto danej instytucji finansowej. Wykonuje się go w celu potwierdzenia tożsamości wnioskodawcy, który ubiega się o produkt finansowy. W ten sposób firma pożyczkowa sprawdza, czy dane wprowadzone do wniosku są zgodne ze stanem faktycznym. Sprawdzenie tożsamości tą metodą to dodatkowe zabezpieczenie zarówno dla pożyczkodawców, jak i instytucji finansowych. Dzięki temu przypadki wyłudzenia kredytu na dowód zostały zminimalizowane. Istnieją także inne skuteczne sposoby weryfikacji, jednak przelew identyfikacyjny jest jednym z tych najpopularniejszych. Z perspektywy klientów firm pożyczkowych czy banków to wygodne rozwiązanie, które nie wymaga udania się bezpośrednio do kredytodawcy, a cały proces związany z ubieganiem się o finansowanie może być przeprowadzony całkowicie przez internet. Skutkuje to tym, że wniosek rozpatrywany jest dużo szybciej, co bezpośrednio wpływa na czas oczekiwania na przelew otrzymanej kwoty w przypadku pozytywnej decyzji.

Podstawa prawna potwierdzenia tożsamości przelewem

Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. 2018 poz. 723) instytucje finansowe muszą zweryfikować tożsamość swoich klientów poprzez potwierdzenie podanych we wniosku informacji na podstawie wybranego sposobu:

  • dokumentu stwierdzającego tożsamość – dowodu osobistego, paszportu,
  • dokumentu zawierającego aktualne dane z wyciągu właściwego rejestru,
  • innych dokumentów, danych lub informacji pochodzących z wiarygodnego i niezależnego źródła.

Instytucje pożyczkowe mają obowiązek zweryfikowania tożsamości. Jednocześnie ustawa nie określa dokładnie, jaka to ma być metoda, ale zalicza się do niej przelew weryfikacyjny. Sam taki transfer pozwala na sprawdzenie informacji w oparciu o bazę danych banku, w którym klient posiada rachunek osobisty. Aby go otworzyć, instytucja finansowa musiała przecież wcześniej je zweryfikować GIIF oraz KNF wyraziły swoje stanowisko w sprawie weryfikacji przelewem. Według niego ta metoda powinna być połączona z inną np. sprawdzeniem dowodu tożsamości lub paszportu. Instytucje jednoznacznie wskazują, że nie należy utożsamiać takiego zalecenia z podejrzeniem zwiększonego ryzyka prania pieniędzy.

Czy przelew identyfikacyjny przy pożyczce na samochód jest wymagany?

Pożyczka na samochód jest jednym ze sposobów na sfinansowanie zakupu auta. W tym przypadku najczęściej ma się do czynienia z większą liczbą formalności, m.in. tych związanych z wpisem do dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Dlatego też takie umowy podpisuje się na spotkaniu z przedstawicielem firmy i tym samym nie zachodzi konieczność wykonywania przelewu weryfikacyjnego. Pracownik potwierdza tożsamość i zgodność danych bezpośrednio w oparciu o przedstawione dokumenty. Warto wspomnieć, że sam wniosek można już wypełnić przez internet. W przypadku pożyczki pod zastaw samochodu trzeba spełnić dodatkowe warunki, m.in. posiadać aktualną polisę OC, kartę pojazdu i brak ustanowionych zabezpieczeń na pojeździe. Z drugiej strony niektóre instytucje finansowe nie współpracują z BIK, więc nie musimy się martwić o negatywne wpisy w tym rejestrze. Wniosek o pożyczkę na samochód ułatwi też sprawdzenie naszej historii i zdolności kredytowej, którą warto poprawić przed wysłaniem formularza – dzięki temu pożyczkodawca może sprawdzić, czy udzielając nam pożyczki ponosi jakiekolwiek ryzyko. Jeśli jest ono bardzo niskie, to niemal pewne, że otrzymamy finansowanie na upragnione auto.

Ile trwa przelew weryfikacyjny?

Czas trwania przelewu weryfikacyjnego uzależniony jest od banku, w którym posiadamy konto. Jeśli mamy rachunek w innej instytucji niż pożyczkodawca, to będziemy musieli poczekać nieco dłużej ( zwykle do następnego dnia roboczego). Przelewy wewnętrzne są zwykle dużo szybsze. Należy jednak pamiętać o prawidłowym wpisaniu danych odbiorcy, aby uniknąć przelewu na złe konto. Ważna jest także godzina wykonania takiego transferu. Dopiero po zaksięgowaniu płatności przez odbiorcę można przejść do kolejnego etapu ubiegania się o pożyczkę. Istnieje opcja przelewów natychmiastowych, jednak nie zawsze zapewnia ekspresowe wysłanie wymaganej symbolicznej opłaty. Każdy bank ma ustalone godziny sesji przychodzących i wychodzących Elixir dla przelewów zewnętrznych i to właśnie one decydują o tym, kiedy transakcja zostanie zaksięgowana. Dodatkowo transfery wewnętrzne nie zawsze dotrą do pożyczkodawcy tego samego dnia, ponieważ nie każda instytucja finansowa obsługuje je w czasie rzeczywistym. Niektóre banki księgują przelewy np. tylko w dni robocze i do określonej godziny np. do 22:00 lub 23:55

Bezpieczeństwo weryfikacji przelewem

Przelewy weryfikacyjne są wyposażone w te same systemy zabezpieczeń, co standardowe transfery pieniężne. Warto jednak sprawdzić dokładnie, na jakie konto wysyłamy 1 gr lub 1 zł i upewnić się, że należy ono do pożyczkodawcy. Kluczem jest także korzystanie z ofert wiarygodnych instytucji, np. tych nadzorowanych przez KNF. Oczywiście należy też pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak podawanie danych osobowych tylko zaufanym podmiotom, korzystanie z alertów BIK czy szybkie zastrzeżenie dowodu i zablokowanie karty w przypadku ich zgubienia czy kradzieży. Jeśli jednak z jakiegoś powodu przelew weryfikacyjny nas nie przekonuje, warto wybrać ofertę, która umożliwia sprawdzenie tożsamości w inny sposób..

Instantor i Kontomatik – alternatywa dla przelewu weryfikacyjnego

Pożyczkodawcy posiadający w ofercie chwilówki bez przelewania grosza w celu weryfikacji tożsamości korzystają z usług zewnętrznych dostawców usług finansowych. Mowa tu o aplikacjach Instantor oraz Kontomatik – nadzór nad przestrzeganiem odpowiednich regulacji sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Firmy te działają też zgodnie z wytycznymi europejskiej dyrektywy PSD2, która m.in. spowodowała zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z takich usług. Instantor i Kontomatik umożliwiają automatyczną i niemal natychmiastową weryfikację tożsamości, a także szybkie zbadanie zdolności kredytowej, która ma przecież duże znaczenie przy ubieganiu się o jakiekolwiek finansowanie. Jak to działa? Przy wypełnianiu wniosku o pożyczkę wystarczy zgodzić się na sprawdzenie tożsamości poprzez Kontomatik lub Instantor, a następnie zalogować się do serwisu bankowości elektronicznej swojego banku. Resztą zajmą się algorytmy – pobiorą dane bezpośrednio z serwera instytucji finansowej, bez żadnych kosztów dla wnioskodawców. Szybko, bezpiecznie, a do tego za darmo.

Wyceń auto online i sprawdź wysokość pożyczki

Kontakt z nami

PSFLoans Sp. z o. o.
Aleje Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

e-mail: biuro@autokapital.pl
Infolinia: +48 22 777 49 87 do 89

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00

Partnerzy

Dekra
Związek Banków Polskich
Pożyczka Portal
Loando
Pożyczkodawca Dane osobowe Regulamin serwisu Blog Warunki prywatności Partnerzy

AutoKapital.pl 2016-2023 / All rights reserved