28 grudnia 2020
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?
Nawet jeżeli zwyczajni kierowcy osobówek nie muszą jej posiadać, warto wiedzieć co powinna zawierać apteczka samochodowa. Choć nie ma przymusu prawnego posiadania jej w aucie, wiele osób uważa to za rzecz obowiązkową. Nic dziwnego, skoro udzielenie pierwszej pomocy jest powinnością każdego kierowcy. Do tego zaś oprócz umiejętności przydają się także narzędzia zapewniane przez apteczkę samochodową.
Z naszego artykułu dowiesz się:
- Jakie pojazdy muszą być wyposażone w apteczkę pierwszej pomocy?
- Co powinna zawierać apteczka samochodowa w standardzie DIN 13164?
- Gdzie kupić apteczkę samochodową? Ile kosztuje?
Jakie pojazdy muszą być wyposażone w apteczkę pierwszej pomocy?
W polskim prawie każdy pojazd poruszający się po drodze musi mieć na wyposażeniu trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę samochodową. Znany z wielu krajów Unii Europejskiej przymus posiadania apteczki nad Wisłą nie istnieje. Nie może uwierzyć w to wielu doświadczonych kierowców, którzy zdawali egzamin na prawo jazdy dawno temu. Od zawsze mają w samochodzie apteczki ze względu na przyzwyczajenie. I słusznie.
Kwestie prawne związane z apteczką reguluje rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r. Pod tą długą nazwą kryje się akt prawny, w którym apteczka samochodowa jest niezbędnym wyposażeniem wyłącznie w przypadku:
- taksówek,
- autobusów,
- samochodów ciężarowych przewożących pasażerów,
- pojazdów do nauki oraz egzaminowania kandydatów na kierowców.
Niestety, jak w zbyt wielu kwestiach związanych z obowiązkami kierowców, ustawodawcy nie pokusili się na dokładne określenie co znajdować musi się w „apteczce doraźnej pomocy”. Z tego powodu wielu polskich uczestników ruchu odwołuje się do standardu europejskiego.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa w standardzie DIN 13164?
Apteczka, którą warto mieć w samochodzie nawet wtedy, gdy nie jesteśmy zobligowani do tego przez prawo, zdaniem wielu specjalistów powinna spełniać unijną normę DIN 13164. To bardzo dobre podejście, bowiem nie tylko pozwala zebrać wszystkie istotne elementy podstawowego zestawu ratowniczego, ale również przygotowuje nasz pojazd do wyjazdu za granicę.
Apteczka spełniająca normę DIN 13164 zawiera:
- 4 plastry opatrunkowe 10 cm x 6 cm
- 2 opatrunki na palec 12 cm x 2 cm
- 2 plastry z opatrunkiem 1,9 cm x 7,2 cm
- 4 plastry z opatrunkiem 2,5 cm x 7,2 cm
- 1 opatrunek indywidualny 6 cm x 8 cm
- 2 opatrunki indywidualne 8 cm x 10 cm
- 1 opatrunek indywidualny 10 cm x 12 cm
- 1 chusta opatrunkowa 40 cm x 60 cm
- 1 chusta opatrunkowa 60 cm x 80 cm
- 2 opaski elastyczne 4 m x 6 cm
- 3 opaski elastyczne 4 m x 8 cm
- 1 koc ratunkowy 160 cm x 210 cm
- 6 kompresów 10 cm x 10 cm
- 2 chusty trójkątne
- 1 nożyczki
- 4 pary rękawiczek jednorazowych
- 2 wilgotne chusteczki do czyszczenia skóry
- 1 instrukcja pierwszej pomocy
- 1 spis zawartości apteczki
Równie ważna jak wiedza o zawartości apteczki jest świadomość tego, co nie powinno się w niej znajdować. Mowa tu przede wszystkim o lekach, ale również środkach dezynfekcyjnych takich jak woda utleniona albo jodyna. Musimy zapewnić im odpowiednią temperaturę, a tego w pojeździe nie da się raczej zrobić.
Większość tego typu produktów medycznych jest sterylna maksymalnie pięć lat. Dlatego też warto regularnie robić przegląd apteczki i sprawdzać, czy poszczególne jej elementy zdatne są jeszcze do użycia. Kiedy termin ich przydatności się kończy, koniecznie powinniśmy je wymienić.
Gdzie kupić apteczkę samochodową, aby była kompletna i użyteczna?
Na całe szczęście kupno apteczki samochodowej nie nastręcza dziś większych trudności. Mowa tu nie tylko o internecie, ale nabycie jej w sieci faktycznie stanowi najtańsze rozwiązanie. Już za 20 zł dostaniemy apteczki odpowiadające normie DIN 13164, które zawierają ponadto całkiem ciekawe i przydatne gadżety. Szczególnym hitem jest ustnik do sztucznego oddychania, a do cennych rozwiązań należą też rzepy mocujące apteczkę do tapicerki oraz wodoodporne opakowania poszczególnych elementów. Takie same produkty znajdziemy w sklepach stacjonarnych, ale tam zapłacić możemy kilka lub kilkanaście złotych więcej.
Koniecznie musimy za to uważać na apteczki samochodowe, które stanowią marne podróby tych spełniających normy. W takim przypadku możemy mieć do czynienia z dwiema kategoriami produktów. Oszczędni kierowcy mają tendencję do nabierania się na tańsze zestawy, które zawierają ułamek tego, co rekomendowane jest przez instytucji UE. Zdecydowanie nie odpowiadają one potrzebom, które kreują kolizje na drodze. Inny sposób na oszukanie klientów to sprzedaż apteczek z wyposażeniem pozbawionym unijnych certyfikatów. Jeśli nie mają one znaku CE, mogą być wykonane z materiałów niespełniających wysokich standardów.
Więcej na naszym blogu2
Zobacz artykuły przygotowane specjalnie dla Ciebie